Avrupa
Giriş Tarihi : 29-10-2017 16:35   Güncelleme : 29-10-2017 16:35

Son dakika: Katalonya hükümeti İspanya'ya resti çekti: Puigdemont hala Başkan

Son dakika: Katalonya hükümeti İspanya'ya resti çekti: Puigdemont hala Başkan

Katalonya Başkanı Carles Puigdemont'un yardımcısı Junqueras, Puigdemont'un hâlâ özerk bölgenin başkanı olduğunu ve Madrid'in 'darbesini' kabul etmediklerini açıkladı.

Madrid'in görevden aldığı Katalonya Başkanı Puigdemont'n yardımcısı Oriol Junqueras,  Katalan gazetesi El Punt Avui'ye bir makale yazdı.

Junqueras " Ülkenin başkanı hala Puigdemont'tur ve öyle kalacak" ifadelerini kullandı. 

Yazıyı 'Katalonya Başkan Yardımcısı' olarak imzalayan Junqueras, Madrid'in 'darbesini' kabul etmediklerini vurguladı.

'Bölgesel seçimlerde bağımsızlık karşıtları önde'

Öte yandan, Reuters'ın yayınladığı bir ankete göre, Katalonya'da yeniden bölgesel bir seçim olması durumunda ayrılıkçı kanat kazanan taraf olacak.

Sigma Dos tarafından 1.000 kişiyle görüşülerek yapılan ve Katalonya'nın bağımsızlığına karşı olan El Mundo gazetesinde yayınlanan ankete göre, bağımsızlık yanlıları yüzde 42.5, bağımsızlık karşıtları ise yüzde 43.4 oy oranına sahip. 

İspanya hükümeti, görevden aldığı Katalan lider  Puigdemont'un bölgesel seçimlerde yarışabileceğini açıklamıştı. 

Madrid hükümeti sözcülerinden Íñigo Méndez de Vigo yaptığı açıklamada görevden alınmış olmasına rağmen Puigdemont'un Aralık'taki bölgesel seçimlerde yarışabileceğini söyledi.

Reuters'a konuşan de Vigo, "Şundan kesinlikle eminim, eğer Puigdemont bu seçimlere katılırsa demokratik muhalefetini ortaya koyabilir" dedi.

De Vigo'nun açıklamaları, Katalan liderin Cumartesi günü yaptığı konuşmada Madrid hükümetinin kararları için 'önceden planlanmış saldırı' ifadesini kullanmasının hemen ardından geldi. cnnt

AdminAdmin