Avrupa
Giriş Tarihi : 28-10-2017 07:35   Güncelleme : 28-10-2017 07:35

Madrid Katalan hükümetini feshetti

Madrid Katalan hükümetini feshetti

İspanya hükümeti, tek taraflı bağımsızlık ilan eden özerk bölge Katalonya'da hükümeti ve parlamentoyu resmen feshetti, seçimlerin 21 Aralık'ta yapılacağını açıkladı.

Katalan parlamentosunda Cuma günü yapılan oylama sonucunda İspanya'dan bağımsızlık kararı kabul edildi. Bağımsızlık ilanından kısa süre sonra da İspanya Senatosu, Madrid hükümetine Katalonya'nın özerkliğini feshetme ve bölgeyi doğrudan yönetme yetkisi verdi. 

Bunun ardından toplanan İspanya hükümeti, Katalan hükümetini ve parlamentosunu feshettiğini duyurdu. Açıklamayı yapan İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, 21 Aralık'ta Katalonya'da bölgesel seçime gidileceğini ilan etti. 

Katalon emniyet müdürü de görevden alan Rajoy, Katalonya'ya geçici bir yönetim atadığını duyurdu. 

Anayasanın 155'inci maddesi 

İspanya Senatosu'nda anayasanın 155'inci maddesiyle ilgili yapılan oylamada Katolanya'nın özerkliğinin feshedilmesi 47'ye karşı 214 evet oyuyla kabul edilmişti. 155'inci madde, Katalonya'nın 3 Ekim'de tek taraflı bağımsızlık referandumuna gitmesinin ardından gündeme gelmişti.

Söz konusu madde, ayrılıkçı eylemlerde bulunan bölgelerin özerkliklerinin iptal edilmesine olanak tanıyor. 
Madde uyarınca Madrid yönetimi Katalan polisi, yönetimi ve kamu yayıncılık kuruluşlarının kontrolünü de devralma yetkisine sahip. Senatonun kararının ardından Madrid hükümetinin Katalonya hükümetinin yetkilerini almak için harekete geçmesi bekleniyor. 

Anayasa Mahkemesi de Katalonya'nın bağımsızlık ilanına karşı düğmeye bastı. Katalan yönetiminin kararına karşı inceleme başlatan mahkeme, Başsavcılıktan ve diğer taraflardan üç gün içinde suçlamaları kendilerine sunmasını istedi. 

Madrid'de Bakanlar Kurulu da bundan sonra atılacak adımları görüşmek üzere toplandı. İspanya Başbakan Mariano Rajoy, Katalonya'dan gelen haberden iki dakika sonra Twitter hesabından açıklama yaptı. Rajoy "Bütün İspanyolları sakin olmaya davet ediyorum. Katalonya'daki meşruiyeti hukukun üstünlüğü belirleyecektir" diye yazdı.

Katalonya parlamentosunun bağımsızlık ilanının ardından on binlerce kişi parlamento önünde toplanarak bağımsızlık ilanını kutlamaya başladı. Katalanlar parlamento dışında kurulan ekranlarda da oylamayı takip etti. İspanya taraftarı Katalan milletvekilleri ise bağımsızlık oylamasından önce parlamentoya terk etti. 

Katalonya'nın en büyük ayrılıkçı grubunu oluşturan ANC de Katalonya'daki resmi dairelerde çalışan mensuplarına makamlarını terk etmemeleri çağrısında bulundu. ANC, devlet memurlarından barışçıl direniş göstermelerini istedi. DW