Avrupa
Giriş Tarihi : 02-10-2017 14:14   Güncelleme : 02-10-2017 14:14

İspanya tehdit etti, Katalonya AB'den devreye girmesini istedi

İspanya tehdit etti, Katalonya AB'den devreye girmesini istedi

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala, Katalonya'nın bağımsızlıkta ısrar etmesi alinde özerkliğini askıya alma alabileceklerini söyledi. Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont ise İspanya'yla Avrupa Birliği (AB) gözetiminde görüşmeler yapmaya hazır olduklarını açıkladı.

Barcelona'da bir basın toplantısı düzenleyen Carles Puigdemont kendilerine bağımsız devlet kurma hakkı verdiğini söylediği Pazar günkü bağımsızlık referandumu sonrası Madrid yönetimiyle temas kuramadıklarını belirtti.

Puigdemont uluslararası bir arabulucuya ihtiyaç duyduklarını vurgulayarak, AB'ye devreye girmesi çağrısında bulundu.

Katalan lider ayrıca İspanyol polisinin Katalonya'da görev yapmamasını ve güvenlik güçlerinin karıştığı şiddet olayları nedeniyle hesap vermelerini istediklerini kaydetti.

Puigdemont İspanyol polisinin yöntemlerinin oluşturulacak bir komisyon tarafından soruşturulacağını da açıkladı.

BM'nin İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad el Hüseyin de dünkü yasaklı referandum sırasında yaşanan şiddetin kaygı verici olduğunu söyleyerek, Madrid yönetimini bu konuda bir bağımsız ve tarafsız bir soruşturma açmaya çağırdı. BM yetkilisi, polisin her zaman için ölçülü ve gerektiğinde müdahale ilkesine bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Madrid'den tehdit: Özerkliği askıya alırız

İspanya Adalet Bakanı Rafael Catala ise bugün yaptığı açıklamada Katalonya Parlamentosu'nun bağımsızlık ilan etmesi halinde, kendilerinin de anayasadan doğan bölgenin özerkliğini askıya alma yetkisini kullanabileceklerini söyledi.

Catala, "Anayasa'nın 155. maddesi belli. Kanunların gücünü bütünüyle kullanacağız. Görevimiz sorunları çözmek ve bazı önlemler can yakıcı olsa bile bunu yapacağız. Eğer birisi bağımsızlık ilan ederse, onlara yapamayacaklarını söylemek zorundayız" dedi.

İspanya Anayasası'nın 155. maddesi merkezi hükümete belli koşullarda Katalonya'nın özerkliğini askıya almasına yetki veriyor.

İspanya Anayasa Mahkemesi de mevcut anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle referandumu yasadışı ilan etmişti.

Avrupa Komisyonu'ndan taraflara diyalog çağrısı

Katalonya referandumu sonrasında bugün ilk açıklamasını yapan Avrupa Komisyonu da oylamanın İspanya Anayasası'na aykırı olduğu görüşünü yineledi ama "Şiddet hiç bir zaman politikanın aracı olamaz" cümlesiyle Madrid'i de örtülü bir şekilde eleştirmiş oldu.

AB'nin yürütme organı adına açıklamayı yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, anayasaya uygun bir referandum yapılır ve bağımsızlık kararı çıkarsa, ayrılan bölgenin kendisini birlik dışında bulacağını da söyledi.

Juncker, "Bütün tarafları çatışmadan diyaloga yönelmeye çağırıyoruz. Şiddet hiç bir zaman politikanın aracı olamaz. Başbakan Mariano Rajoy'un liderliğinin bu zorlu süreci İspanya anayasası ve orada güvence altına alınan, vatandaşlarının temel haklarına saygı çerçevesinde aşacağına güveniyoruz"

Katalonya bölgesi lideri Carles Puigdemont dün akşam referandum sonuçlarıyla ilgili açıklaması sırasında Avrupa Birliği'nin artık bu konuda "sırt çeviremeyeceğini" söylemişti.

Yüzde 90 oyla bağımsızlığa 'Evet'

Katalonya Özerk Bölgesi hükümeti dün yapılan bağımsızlık referandumunda sandıklardan yüzde 90 oranında "Evet" oyu çıktığını ve bunun İspanya'dan tek taraflı bağımsızlık ilanı için yetki anlamına geldiğini söylemişti. Referanduam katılım oranı ise yaklaşık yüzde 42'de kalmıştı.

Ülkenin ekonomik olarak en güçlü bölgesinin bağımsızlık hamlesi karşısında büyük bir anayasal krizle karşı karşıya bulunan İspanya hükümeti ise referandumun hiç bir geçerliliği olmadığını vurguluyor.

İspanyol polisi, halkın oy kullanmasına engel olmaya çalışırken, bazı oy pusulalarına ve sandıklara da el koymuştu.

 

Polisin sert müdahalesi sonucu çıkan çatışmalar sonucu yüzlerce kişi yaralanmış, Katalonya Özerk Bölgesi yönetimi, yaralı sayısını 893 olarak açıklamıştı.

İspanya İçişleri Bakanlığı da 12 polis memurunun yaralandığını ve 3 kişinin gözaltına alındığını bildirmişti.

Madrid ve Barcelona'da önemli görüşmeler

Öte yandan, Dün ulusal polis güçlerinin sert polis müdahalesi altında yapılan referandum sonrası Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles Puigdemont son durumu değerlendirmek üzere kabinesini toplantıya çağırdı.

İspanya Başbakan Mariano Rajoy da bundan sonra atacağı adımlara karar vermeden önce Madrid'de muhalefetteki Sosyalist Parti'nin lideri Pedro Sanchez ile görüşüyor.

Barcelona sakin

Katalonya'nın yönetim merkezi Barcelona dünkü sert polis müdahaleleri ardından bugün sakin bir güne uyandı.

Fakat Katalan gazetelerindeki yorumlar, dünkü referandumun Madrid ile Barcelona arasındaki mücadeleyi nihai aşamaya getirdiği yönünde.

Katalan gazetesi La Vanguardia'daki bir yorumda dün İspanyol polisinin sert müdahalesi anlatıldıktan sonra "Durum daha da kötüleşebilir" dendi.

Katalan yetkililer, dünkü olaylarda yaralanan vatandaşların sayısını en son açıklamalarında 840 olarak verdi.

La Vanguardia, "Grevler ve sokak gösterileri ile daha çok hareket daha çok baskı göreceğimiz yeni bir aşamaya geçiyoruz" yorumunu yaptı.

Katalonya'nın ekonomik önemi

Katalonya sanayi üretimi ve turizm sektöründeki rolüyle İspanya ekonomisinin beşte birini oluşturuyor.

Önde gelen çok uluslu şirketlerden Nestle ve Volkswagen'e de ev sahipliği yapan Katalonya, Avrupa'nın en hızlı büyüyen limanının da bulunduğu bir bölge.

Şu anda özerklik statüsü ile geniş hakları bulunmakla birlikte topladığı vergilerden merkezi hükümete verdiği pay İspanya bütçesinde önemli bir yer tutuyor.

bbc

AdminAdmin