Yunanistan
Giriş Tarihi : 12-08-2014 12:36   Güncelleme : 12-08-2014 12:36

Yunanistan'da Antik tiyatronun önlenemez yükselişi!

Yunanistan'da 2 bin 500 yıllık antik tiyatro Epidavros'taki tiyatro festivali on binlerce kişinin bölgeye gelmesine neden oluyor.

Yunanistan'da Antik tiyatronun önlenemez yükselişi!

Yalnız Yunanistan'ın değil, arkeologlara göre, Akdeniz'in en iyi akustik özelliklerine sahip olan antik tiyatro, Atina'nın 280 km güney batısındaki Epidavros'ta bulunuyor. M.Ö. 340 ila 330 yılları arasında inşa edilen 17 bin kişilik antik Epidavros Tiyatrosu 1881 yılında ortaya çıkarılmış. 60 yıldan bu yana da her yıl, (savaş ve işgal yılları hariç) burada Epidavros Tiyatro Festivali düzenleniyor.


Malum Çağdaş Yunanlar, Antik Yunan medeniyetinin geride bırakmış olduğu her bir taşa, heykele, tiyatroya sahip çıktığı gibi, günümüzden 2 bin 500 yıl önce yazılmış tiyatro eserlerine de sahip çıkıyor. Epidavros Tiyatro Festivali'nde de bu eserleri bazen -günümüze uyarlayarak- sahneye koyuyor. Temmuz ve ağustos aylarında düzenlenen tiyatro festivalinde sadece Aristofanes, Euripides, Eshilos gibi antik Yunan'ın ünlü yazarlarının eserleri sahneleniyor. Dram, trajedi ve komedyalardan oluşan bu eserlerin günümüz uyarlamalarıysa gösterilen bu ilgiyi daha da artırıyor. Epidavros'un daire şeklindeki pistinin ortasına atılan madeni bir para sesinin amfi tiyatronun en yüksek basamağında oturan seyircinin bile net bir biçimde duyulabileceği sahnesinde yer alabilmek, yerli olsun, yabancı olsun ünlü klasik tiyatro sanatçılarının en büyük hayalini oluşturuyor. Öyle olmasa Kevin Spacey, Helen Mirren, Jeremy Irons ve geçenlerde kaybettiğimiz Bob Hoskins gibi ünlü İngiliz sanatçılar Epidavros'ta sahne almak ister miydi?


Atina'dan bir hafta sonu arabayla yola çıkıp Korent Boğazı'nı geçtikten sonra Tripolis istikametine giderken, Epidavros'a giden yolu belirten tabelaları takip ederek, ilk önce ünlü Yunan sanatçı ve politikacı Melina Merküri'nin doğup büyüdüğü Lykourgio Kasabası'na gelinir. Lykougio Kasabası'nın Epidavros'a 10 dakikalık mesafede olması buranın yaz aylarında ve hafta sonlarında tiyatro festivaline gelen on binlerce yerli ve yabancının vazgeçilmez uğrak yerlerinden biri olmasına neden oluyor.


Tavernaları, lokantaları, pastane ve kafeleri dolduranlar buralarda oturup gecenin tadını çıkarıyor ve izlemiş oldukları tiyatro eserini tartışma, eleştirme ya da taşlama fırsatını buluyorlar.
Özellikle festival günlerinde Epidavros'a otobüs seferleri de düzenleniyor. Kimileri Epidavros'a en yakın limana yeni Epidavros yatlarıyla geliyor kimi de antik tiyatro yöresinde çadır kurarak festivale katılıyor.


Antik Yunan çağında yazılan eserlerde genelde o dönemin 12 tanrısı ile insanlar arasındaki ilişkilerin, daha doğrusu o dönemdeki insanların tanrılardan, tanrıların da insanlardan beklentisi işleniyor. Bu beklentilerin günümüzdeki insanların beklentisinden pek farklı olmadığı söylenebilir. İzleyici alışkanlıklarında da pek bir değişiklik yok. Şöyle ki, Antik Yunan'da izleyiciler oyunları beğenmeyince ayağa kalkıp rezalet anlamına gelen "Eshos... Eshos" diye bağırırlarmış. Şimdi de aynı şekilde, sahnelenen eserler beğenilmediğinde kâh "Eshos"; kâh "Yuh" bağırtıları duyuluyor antik tiyatroda.

Stelyo Berberakis

AdminAdmin