Yunanistan
Giriş Tarihi : 02-09-2017 14:59   Güncelleme : 02-09-2017 14:59

Yunanistan'ın Santorini adası artık turist istemiyor

Yunanistan'ın Santorini adası artık turist istemiyor

Son yıllarda Türk turistlerin de gözdesi haline gelen Yunanistan’ın Santorini adası bu yıl turist akınından adeta batmaya yüz tuttu.

Turist sayısı o denli fazla oldu ki; 18 bin nüfuslu Santorini halkı yılda 5 milyon 500'e ulaşan turist sayısına bir “tavan” getirilmesini talep etmeye başladı.

Günde ortalama yalnız kruvaziyer gemileriyle gelen 9 bine yakın turistin ziyaret ettiği Santorini’ye -Türk bandıralılar- dahil her yaz on binlerce özel tekne yanaşıyor. Uçaklarla gelenlerin sayısı ise 400 bine ulaşmış durumda.

Adaya romantizim yaşamak, güneşin batışını seyretmek, denizinde serinlemek için gelen milyonlarca insan olduğu gibi sırf evlenmek için Santorini'yi tercih edenler de var.

Bunların çoğu ise “toplu evlilikleriyle” ünlü olan zengin Çinli turistlerden oluyor. Ne var ki bu görülmemiş turist akını ada sakinlerini rahatsız etmeye başladı.

Ada sakinlerinin başlıca şikayeti, yolların kalabalıklığı nedeniyle kilitlenerek sık sık trafiğe kapatılmasından kaynaklanıyor.

Fiyatların sürekli artışı da şikayetler arasında bulunuyor. Örneğin “dünya manzaraları” listesine giren güneşin batışını bir fincan kahve ile seyrettiren yöredeki cafelerin fiyatları akıl almaz boyutlarda. Bir soğuk kahvenin fiyatı bazen 18 euroya kadar çıkabiliyor. 

Geçimini sadece tarım ve turizmcilikle sağlayan ada halkı, Santorini’nin yerel yönetimine ilettikleri talepleri arasında, turist sayısının “kontrol altına alınması” da bulunuyor.

Buna gerekçe olarak da 76 km2’lik ve lavlardan oluşmuş bu ada üzerinde bulunan ne 80 bin adet yatak sayısının; ne de daracık yollarının bu denli kalabalığı yeterince kaldırdığı gösteriliyor. 

Ada sakinler doğal olarak turistlerin çokluğundan değil; adanın alt yapısının yeterli olmadığından şikayetçi olduklarını ve bu nedenle “turist sayısının en azından kontrol altına alınmasını” ve “adaya gelecek olanlar için planlı bir çizelge uygulanmasını” öneriyorlar. 

İ.Ö. 1660 yılında aynı yöredeki yanardağın patlamasıyla oluşan lavların birikmiyle yoktan var olan Santorini adasına Türk turistlerden başka en çok İngilizler, Çinliler, Amerkalılar ve İtalyanlar geliyor.

Yunan tatilcilerin ise Pire limanına 128 mil uzaklıktaki Santorini adasının “turistlerin işgali altında bulunduğu” ve “fazlaca pahalı olduğu” gerekçesiyle pek tercih edilmediği gözleniyor.ntv-Stelyo Berberaki

AdminAdmin