Yunanistan
Giriş Tarihi : 05-08-2014 10:59   Güncelleme : 05-08-2014 10:59

AB Komisyonu Başkanı Junker, Atina'daydı

Junker: "Yunanistan Avro Kuşağı üyesi olmasaydı Arjantin olacaktı" Yunanistan Başbakanı Samaras: "Junker Yunanistan için aslanlar gibi mücadele etti"

AB Komisyonu Başkanı Junker, Atina'daydı

AB Komisyonu Başkanı Jean Claudie Junker, ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan'ın bugün hala ayakta kalmasında Avro Kuşağı üyesi olmasının önemli rol oynadığını belirtti.

Atina'yı ziyaret eden Junker, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında Yunanistan'ın ekonomik krizle mücadelede diğer ülkelerde hayranlık yaratan bir performans sergilediğini söyledi.

Bu konuda kendisinin de yardımları bulunduğunu anımsatan Junker, bir yandan Ab üyesi ülkeleri Yunanistan'a yardım etmeleri konusunda ikna etmeye çalışırken, diğer yandan da Yunanistan'da sürekli değişen hükümetlerin Ab kanallarında kalmaları için çaba gösterdiğini ifade etti.

Yunanistan'ın bugünkü aşamaya gelmesinde Avro Kuşağı üyesi olmasının önemli katkısı bulunduğunu belirten Junker, "Yunanistan Avro Kuşağı üyesi olmasaydı ve hükümetler bugüne kadar yaptıklarını yapmamış olsalardı, krizin dramatik sonuçları olacaktı. Yunanistan, Arjantin'den önce Arjantin olacaktı. Arjantin, Yunanistan'ın kaçınması gereken kötü bir örnek" dedi.

Junker, Ab'de bütçe sıkıntısının henüz sona ermediğini belirterek, gelecek beş yıl için 300 milyar avroluk bir kalkınma programının uygulanmasının planlandığını ifade etti.

Yasadışı göç konusuna da değinen Junker, bunun sadece belirli ülkelerin değil, tüm Ab'nin sorunu olduğunu kaydetti.

Samaras ise,  Avrupa'nın Yunanistan'a yardımlarında Junker'in önemli rolü bulunduğunu belirterek, "Avrupa'nın Yunanistan'a olan dayanışması Junker'in şahsında ifade ediliyor. Junker, Yunanistan'ın Avro'da kalması için aslanlar gibi mücadele etti. Yardımları için kendisine teşekkür ediyorum" dedi.

Yunanistan'ın uzun süreli durgunluğun ardından Yunan halkının acılı özverileri ve Avrupa'nın daha önce görülmemiş yardımlarıyla krizden çıkma aşamasına geldiğini ifade eden Samaras, bunun, ülkenin borcunun Arjantin'den iki kat daha fazla olmasına rağmen Avrupa şemsiyesi altında kalmayı sürdürerek farklı bir yol izlemesinden kaynaklandığını belirtti. - Yunanistan