Dünya
Giriş Tarihi : 04-08-2014 12:21   Güncelleme : 04-08-2014 12:21

Sivil Hedefler Vurulmaya Devam Ediliyor; Gazze'de Ölü Sayısı 1700'ü GEÇTİ

Sivil Hedefler Vurulmaya Devam Ediliyor; Gazze'de Ölü Sayısı 1700'ü GEÇTİ

İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'dan bu yana düzenlediği saldırılarda bin 720 Filistinli'nin hayatını kaybettiği, 9 bin 125 kişinin yaralandığı bildirildi.

İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin güneyindeki Refah kenti ve Cibaliya Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırılarında 8 kişinin hayatını kaybettiği, 45 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail savaş uçaklarının Refah kentine düzenlediği saldırıda 5 kişinin yaşamını yitirdiğini, 25 kişinin yaralandığını belirtti.

Kudra, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde bulunan Cibaliya Mülteci Kampı'ndaki bir eve düzenlediği saldırıda ise 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 20 kişinin yaralandığını söyledi.

Enkaz altında kalanları arama çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Kudra, ölü sayısının artabileceğini vurguladı.

Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 398'i çocuk, 207'si kadın, 74'ü yaşlı bin 720 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 744'ü çocuk, bin 750'si kadın, 343'ü yaşlı 9 bin 125 kişinin yaralandığı ifade etti.


"Yaralıların yüzde 35'ten fazlası sakat kalacak"

Saldırılar yaralanan Filistinliler'in durumuna da değinen Kudra, "Birçok yaralının durumu ağır. Bu yaralılardan yüzde 35'ten fazlası hayatına görme, duyma veya bedensel engelli olarak sürdürecek" diye konuştu.

Öte yandan Filistin Evkaf Bakanlığına göre, İsrail ordusu son 2 gündür düzenlediği saldırılarda Gazze'nin farklı bölgelerinde 6 cami yıkıldı, saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana ise 120 cami kısmen yıkılırken, bunlardan 41'i tamamen yıkıldı.

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.


İsrail Hastane ve Ambulansları Vuruyor

İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 17 hastane ve 35 ambulansı vurduğu, saldırılarda 19 sağlık görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BM kararlarına daha önce defalarca uymayan İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 17 hastane ve 35 ambulansı vurduğu, saldırılarda 19 sağlık görevlisinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Vekili Yusuf Ebu Riyş, Gazze'deki Şifa Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında, İsrail savaş uçaklarının saldırılarında 17 hastane, 35 ambulans ve 102 sağlık görevlisini hedef aldığını, saldırılar sonucunda 19 Filistinli sağlık görevlisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Riyş, "İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana saldırıları nedeniyle 10 hastane kapandı. İsrail savaş uçaklarının doğrudan hedef alması nedeniyle Gazze'de bulunan 55 bakım merkezinden 44'ü ile onlarca sağlık kurumu kapandı, gerekli tıbbi yardımı veremez hale geldi" dedi.

"Koruyucu Hat" adı altında 7 Temmuz'da Gazze’ye havadan saldırı başlatan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.