Dünya
Giriş Tarihi : 02-08-2014 08:56   Güncelleme : 02-08-2014 08:56

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 1437 geçti

Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısı 1437 geçti

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 7 Temmuz'dan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı 1437'e yaralı yükseldi, 8 bin 300 kişi yaralandı.

İsrail savaş uçaklarının Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 9'u aynı aileden 15 kişi daha hayatını kaybetti, 35 kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, savaş uçaklarının, En-Nuseyrat Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırılarda 9'u El-Beyyumi ailesinden 12 kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını belirtti.

Han Yunus kentinde düzenlenen saldırılarda ise 3 kişinin yaşamını yitirdiğini, 5 kişinin yaralandığını ifade eden Kudra, "İsrail'in bugün sabah saatlerinden itibaren Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 76'ya yaralı sayısı 600'e yükseldi" dedi.

Kudra, saldırıların başladığı 7 Temmuz'dan bu yana ise bin 437 kişinin öldüğünü, 8 bin 300 kişinin yaralandığını söyledi.

Hamas: Netanyahu halkıyla kumar oynuyor

Hamas, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, kendi makamını korumak için halkını ve ordusunu bilinmeze doğru sürüklediğini savundu.

Hamas Sözcüsü Fevzi Berhum, yaptığı yazılı açıklamada, "Netanyahu halkıyla kumar oynuyor. Halkını ve ordusunu makamını korumak için bilinmeze doğru sürüklüyor" dedi.

Berhum ayrıca Netanyahu'nun, bölgesel ve uluslararası destekçileri tarafından aldatıldığını, kaybedilmiş ve iyi hesaplanmamış bir savaşa sokulduğunu öne sürdü.

4 İsrailli asker yaralandı

İsrail'in güneyine roket düşmesi sonucu 4 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

İsrail'in gayriresmi ilk yardım kuruluşu Kızıl Davut Yıldızı Kurumu'nun, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, ülkenin güneyindeki Kiryat Gat kentinde bir araca roket isabet etmesi sonucu 3 İsraillinin yaralandığı belirtildi.

Polis sözcüsü Micky Rosenfeld de Kiryat Gat'a atılan roketlerden birinin boş araziye düştüğünü, birinin ise bir binaya isabet ettiğini, olayda 1 kişinin yaralandığını, bazı araçların zarar gördüğünü ifade etti.

Öte yandan, İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, Tel Aviv'de uyarı sirenlerinin çaldığını kaydetti. 

Roket saldırılarının nereden düzenlendiğine dair ise bilgi verilmedi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze topraklarında 2 İsrail askerinin keskin nişancılar tarafından vurulduğunu açıkladı.

Kassam Tugaylarından yapılan yazılı açıklamada, Gazze kentinin doğusunda 2 İsrail askerinin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Bu arada İsrail basınında da Şucaiyye Mahallesi'nde 2 askerin keskin nişancılar tarafından öldürüldüğü haberi yer aldı.

İsrail ordusundan konuya ilişkin açıklama yapılmadı.

Kassam Tugayları daha önce 110 İsrail askerinin öldürüldüğünü açıklamış, buna  karşılık İsrail makamları, 56 asker ve 3 vatandaşının öldürüldüğünü bildirmişti.
 

Gazze'deki saldırılara tepkiler

Beyaz Saray'dan sonra ABD Haberleri">ABD Dışişleri Bakanlığı da, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki BM Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı okula düzenlenen saldırıyı kınayarak, BM'nin tarafsızlığına herkes tarafından saygı gösterilmesi ve BM tesislerinin hedef alınmaması gerektiği uyarısında bulundu.

 İsrail'in okula saldırısını kınayan ancak aynı Beyaz Saray açıklamasında olduğu gibi, saldırıdan direkt İsrail'i sorumlu tutan bir ifade kulanmayan Bakanlık Sözcüsü Marie Harf, "Orada neler olduğunu görmek için tam kapsamlı bir soruşturma olmalı" dedi.

Öte yandan, ABD yönetiminin, İsrail’e askeri mühimmat satışına devam ettiği bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, 20 Temmuz'da, Dış Askeri Yardımlar Programı’nın rutin mühimmat gönderilmesi prosedürü kapsamında İsrail Savunma Bakanlığı’ndan talep mektubu alındığı kaydedildi.

Bu talebin, bakanlığın normal kurum içi süreci dahilinde ele alındığı belirtilen açıklamada, 23 Temmuz'da da talebin sonuçlandığı ve İsrail’de bulunan Savaş Rezervleri Stok Cephaneliği'ndeki (WRSA-I) uygun mühimmatların İsrail savunma güçlerine teslim edildiği belirtildi.

Başkent Washington'da İsrail'in Gazze'ye saldırılarını mum yakılarak protesto eden yüzlerce kişi ise ABD Başkanı Barack Obama'dan İsrail'e askeri yardımlara son vermesini ve Gazze'ye uygulanan ablukanın kaldırılmasını istedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında sivil kayıpların giderek artmasından derin endişe duyulduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu da Gazze’de UNRWA'ya bağlı bir okul ile Şucaiyye’de bir pazar yerine yapılan saldırıları en güçlü ifadelerle kınadıklarını belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, Gazze'de geçmişte görülmemiş bir insanlık felaketiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek "Gazze'deki çatışma, patlamaya hazır durumda olan tüm bölgeye sıçrayabilir" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay ise İsrail'in, uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumluluklarını bilinçli olarak hiçe saydığına ve uluslararası insan haklarını ihlal ettiğine dikkati çekti. Pillay, "Kullanılmakta olan hastanelere yapılan saldırılar savaş suçu oluşturur. BM binalarının dokunulmazlıklarına saygı gösterilmeli" ifadelerini kullandı.

Filistin'den tepkiler

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarına tepki için Ramallah'ta gösteri düzenleyen Filistinliler, Mısır ile Gazze arasındaki Refah Sınır Kapısı'nın tamamen açılmasını ve İsrail'in Gazze saldırılarının durdurulmasını talep etti.

Gazze'deki Filistinlilerin korunması konusunda "pasif bir tutum sergileyen" Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtı sloganlar atan göstericiler, saldırılar karşısında ''sessiz kalmakla'' suçladıkları Arap dünyasına da İsrail ile ilişkilerini kesmeleri ve ürünlerini boykot etmeleri çağrısında bulundu. 

Arap ülkelerinin suskunluğunu eleştiren Filistinli gruplar da yaptıkları açıklamalarda, İsrail'in sivillere yönelik katliamlar yaparken bu suskunluktan cesaret aldığını ve bir an önce İsrail'e cevap verilmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan, İsrail askerleri, Batı Şeria'nın El-Halil ve Cenin kentlerinde evlerine baskın düzenlediği 10 Filistinliyi gözaltına aldı.

Bolivya İsrail'i "terörist devlet" ilan etti

Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales,Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle İsrail'i "terörist devlet" olarak nitelendirdi ve saldırıları protesto etmek amacıyla iki ülke arasında uzun süreli vize muafiyeti anlaşmasını iptal etti. 

İHH'dan İsrail'e savaşmaya gidenlerin yargılanması talebi

İsrail'e savaşmaya giden Musevi asıllı Türk vatandaşlarının bulunduğunu iddia eden İHH, bunların belirlenerek, "soykırıma sağladıkları katkıdan ötürü vatandaşlıktan çıkarılması ve savaş suçu ile yargılanması" için TBMM'de grubu bulunan partilerle görüştü.

Gazze'ye destek çabaları çerçevesinde Türk üniversitelerin 127 rektörünün imzaladığı bildirinin, Avrupa'da yankı bulduğu ve Avrupa Üniversiteler Birliği'nin yönetim kurulunda görüşüleceği ifade edildi. 

Abbas, Gazze'yi afet bölgesi ilan etti

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in haftalardır hava, kara ve denizden saldırı düzenlediği Gazze'yi afet bölgesi ilan etti. Filistin Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Abbas'ın, BM ve ulusalarası toplumdan da sorumluluğunu üstlenerek, gereken önlemlerin alınması ve insani kriz yaşanan Gazze'nin afet bölgesi ilan edilmesi yönünde talepte bulunduğu belirtildi.

Kızılay'dan Gazze'ye su yardımı

Bölgede faaliyet gösteren Türk Kızılayı, İsrail'in saldırıları nedeniyle okullara sığınan Gazzeliler'e her gün 700 metreküp temiz içme suyu sağladıklarını açıkladı.

Gazze'de hastalanan ve tedavisi için Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Türkiye'ye getirilen Türk Kızılayı personeli Serhat Şaylan'ın genel sağlık durumunun iyi olduğu, bir hafta içinde taburcu olacağı kaydedildi.

Almanya'dan Gazze’ye 8,5 milyon avroluk insani yardım

Almanya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Gazze halkının insani ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için 8,5 milyon avro yardım yapılacağı, daha önce de bölgeye 500 bin avro değerinde yardım gönderdiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de “Gazze’de şiddetin tırmanması bir kez daha çok sayıda insanın kaçışını ve çilesini beraberinde getiriyor. Çoğu zaman olduğu gibi, en fazla etkilenenler zaten çok zor koşullarda yaşayanlar. Mevcut krizde bu insanları unutamayız” ifadelerini kullandı.

 İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

AdminAdmin