Dünya
Giriş Tarihi : 31-07-2014 14:29   Güncelleme : 31-07-2014 14:29

Beyaz Saray İsrail'in Okul Saldırısını Kınadı

Beyaz Saray İsrail'in Okul Saldırısını Kınadı

Beyaz Saray, İsrail'in Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki BM'ye bağlı okula düzenlediği saldırıyı kınadı.

Beyaz Saray Sözcüsü Bernadette Meehan yaptığı açıklamada, "ABD, çocuklar da dahil olmak üzere masum Filistinliler'in ve BM insani yardım çalışanlarının ölümü ve yaralanmasına neden olduğu belirtilen Gazze'deki UNRWA'ya bağlı okulun bombalanmasını kınar" ifadesini kullandı.

Meehan'ın açıklaması, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları süresince ABD'nin yönelttiği en sert eleştiriyi oluştursa da, açıklamada okulun bombalanmasından doğrudan İsrail'in sorumlu olduğuna dair bir atfın yer almaması dikkati çekti.

Meehan açıklamasında, İsrail ordusu tarafından evlerini boşaltması istenen yerlerinden edilmiş binlerce Filistinli'nin Gazze'de BM'nin belirlediği sığınaklarda emniyetli olmadıklarından aşırı derecede kaygı duyduklarını belirtti.


Gazze'deki BM tesislerinde silahlar saklamaktan sorumlu olanları da kınadıklarını kaydeden Meehan, tüm bu eylemlerin ve daha önce görülen benzerlerinin, BM'nin tarafsızlığıyla uyuşmadığını dile getirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Meehan, "Bu şiddet, mümkün olan en erken zamanda bir ateşkese varılması ihtiyacının altını çizmektedir" ifadesini kullandı.

İsrail ordusunun, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na bağlı bir okula düzenlediği saldırıda ilk belirlemelere göre 15 kişinin hayatını kaybettiği, onlarca kişinin yaralandığı bildirilmişti.