Dünya
Giriş Tarihi : 30-07-2014 09:41   Güncelleme : 30-07-2014 09:41

Burada Birisi Bir Oyun Oynuyor

Burada Birisi Bir Oyun Oynuyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Gazze'de ateşkese ulaşılmasına yönelik çabalarına İsrail'den gelen eleştirilere karşı ilginç ifadeler kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Gazze'de ateşkese ulaşılmasına yönelik çabalarına İsrail'den gelen eleştirilerden rahatsızlık duymadığını belirterek, kendisinden insani bir ateşkes için çalışmasını bizzat İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun istediğini söyledi.

Kerry, "Eğer onun (Netanyahu'nun) taahhüdü olmasaydı, elbette ABD Başkanı ve ben bu çabaya girişmezdik. Şimdi ya onun taahhüdünü sorgulamadan doğru kabul edeceğim ya da birisi burada farklı bir oyun oynuyor ve umarım gerçek bu değildir" dedi.

Kerry, Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ile ortak basın toplantısında, Gazze'de bir ateşkes anlaşmasına varılabilmesi için geçen haftasonunda yürüttüğü çabalara, İsrail'deki bazı kesimlerin yönelttiği sert eleştirilere dair soruyu da yanıtladı.


"Politikada daha önce de tepkiler aldığım oldu, bundan bir rahatsızlık duymuyorum, bu benimle ilgili değil" diyen Kerry, "Burada gereksiz yere biraz enerji sarf edildi. Yakın dostumuz ve müttefikimizle (İsrail) birlikte çalışmaya devam edeceğiz ve kişisel saldırıları dert etmeyeceğim" ifadesini kullandı.

Gazze'deki ihtilafın altında yatan nedenlere çözüm bulmak için müzakere masasına oturmaya çalışmanın, daha fazla şiddete ve belki de içinden çıkılması çok daha zor olacak bir düşüş sarmalına davet çıkaracak, karşılıklı şiddeti devam ettirmekten daha uygun olduğunu belirten Kerry, "ABD Senatosu'nda 29 yılımı geçirdim ve İsrail yanlısı oy kullanma kaydım yüzde yüzdü. İsrail devletinin korunmasına olan bağlılığım ve bu ülkeyle dostluğumda hiç kimse benimle yarışamaz" diye konuştu.

Kerry, sözlerine şöyle devam etti:

"Netanyahu'nun bizzat kendisi, bana, 'bu süre zarfında insani bir ateşkese ulaşılması için çalışabilir misiniz?' diye sordu. Onun bu taahhüdü olmasaydı, elbette ABD Başkanı ve ben bu çabaya girişmezdik. Şimdi ya onun taahhüdünü sorgusuz doğru kabul edeceğim ya da birisi burada başka bir oyun oynuyor ve umarım gerçek bu değildir."