Dünya
Giriş Tarihi : 30-07-2014 00:19   Güncelleme : 30-07-2014 00:19

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde saldırılar

Devlet binaları ve polis karakollarına yapılan saldırılarda 10'u aşkın kişi öldü

Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde saldırılar

Çin'in kuzeybatısında bulunan Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Şaçı kasabasında bir grup saldırganın yerel devlet binaları ve karakollara yaptığı baskında 10'u aşkın kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Resmi Şinhua ajansının bölgedeki emniyet birimlerine dayandırarak verdiği habere göre, saldırganlar, dün yerel saatle sabah sularında kesici ve yanıcı maddelerle yerel devlet binaları ve polis karakollarını bastı.

Saldırganların yoldan geçen araçları da hedef aldığı ve 31 aracı parçaladığı, 6 aracı ise ateşe verdiği öne sürüldü. Aralarında Han ve Uygur milliyetinden oluşan 10'u aşkın sivilin öldüğü ya da yaralandığı aktarıldı.

Saldırıların ardından olay yerine gelen polisin 10'u aşkın şüpheliyi vurarak öldürdüğü ifade edilirken, olayın nedeni, kesin ölü ve yaralı sayısıyla saldırgan olduğu iddia edilen kişilerin kimliklerine ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Yetkililer, yaralıların civar hastanelerde tedavilerine başlandığını belirtirken, bölgede sosyal yaşamın normale döndüğü vurgulandı.

Sincan Uygur Özerk Bölgesi başta olmak üzere ülkenin bazı bölgelerindeki patlama ve bıçaklı saldırı gibi olaylar Pekin yönetimi tarafından doğrudan "radikal gruplarla" ilişkilendiriliyor ancak konuyla ilgili net bilgi verilmiyor.

Çin, son dönemde bölgedeki önlem ve tedbirleri artırırken, "bölücü" olduğu iddia edilen kişilerin gözaltı ve yargılanma süreçlerine ilişkin bilgileri kamuoyu ile paylaşmıyor, sadece verilen cezaları resmi medyası aracılığıyla kamuoyuna duyuruyor.

AdminAdmin