Dünya
Giriş Tarihi : 29-07-2014 04:17   Güncelleme : 29-07-2014 04:17

Gazze'de Ölülerin Sayısı Bin’i Aştı

Gazze'de Ölülerin Sayısı Bin’i Aştı

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısı bin 49'a, yaralı sayısı da 5 bin 900'e yükseldi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda yaralanan 2 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bir kaç gün önce İsrail'in, Gazze kentine düzenlediği hava saldırılarında yaralanan 19 yaşındaki Yusuf Cemil Hamude ile 23 yaşındaki İkram eş-Şenbari, tedavi gördükleri Şifa Hastanesinde hayatını kaybetti" dedi.

Kudra, İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda ölü sayısının bin 49'a, yaralı sayısının da 5 bin 900'e yükseldiğini belirtti.

42 İsrail Askeri Öldürüldü

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında yaralanan 2 İsrail askerinin öldüğü bildirildi.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, salı günü Gazze sınırında yaralanan 39 yaşındaki Çavuş Rami Kahlon ile perşembe günü Gazze'nin güneyinde yaralanan 22 yaşındaki Teğmen Yad Avi'nin öldüğü belirtildi.

Açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırıların başladığı günden bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısının 42'ye yükseldiği kaydedildi.


İsrail ordusundan yapılan açıklamada, önceki akşamdan beri öldürülen İsrailli askerlerin 20 yaşındaki Başçavuş Amit Yeori, 21 yaşlarındaki Başçavuş Avraham Grintzvaig, Başçavuş Gal Bason ve Teğmen Roy Peles olduğu belirtildi.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları ise saldırılarda 80'den fazla İsrail askerini öldürdüklerini, 300'den fazla askerin de yaralandığını ifade ediyor.

Öte yandan İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın başkenti Ramallah yakınlarındaki El-Bira kentinde bir Filistinli öğrenciyi gözaltına aldığı bildirildi.

Görgü tanıklarının ifadesine göre, İsrail güçleri Bira'da bir eve baskın düzenleyerek Bir Zeyt Üniversitesi öğrencisi Muhammed el-Uri'yi gözaltına aldı.

Uri'nin gözaltına alınmasının ardından Filistinli gençlerle İsrail askerleri arasında çıkan çatışmada taş atan Filistinlilere İsrail askerlerinin göz yaşartıcı gaz bombasıyla karşılık vermesi sonucunda çok sayıda Filistinli gazdan etkilendi.

İsrail polisi Tel Aviv'de de İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılara destek verenlerle karşı çıkanların düzenlediği gösterilere müdahale etti.

İsrail Polis Sözcüsü Micky Rosenfeld, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, polisin Tel Aviv'deki gösterilerde karşıt gruplar arasında arbede yaşanmaması için müdahalede bulunulduğunu ve olaylar sırasında 3 kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

Han Yunus'ta Gözaltına Alınan 20 Filistinli Serbest

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun, Han Yunus'ta yaralı olarak gözaltına aldığı 20 Filistinliyi serbest bıraktığını ve Beyt Hanun Sınır Kapısı'ndan çıkan yaralıların Gazze'deki Kemal Advan Hastanesine nakledildiğini kaydetti.

Kudüs'te de İsrail'in saldırılarını protesto eden Filistinli gençlere polisin müdahale ettiği bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail'in Gazze saldırılarını Kudüs'ün Beyt Hanina, Silvan mahalleleri ile Nablus Caddesi'nde protesto eden Filistinli gençlere, İsrail polisi göz yaşartıcı gaz ve ses bombasıyla müdahale ederken, Filistinli gençler de taşla karşılık verdi.

İsrail polisinin sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, müdahale sırasında bir polisin taşla yaralandığı belirtildi.

Öte yandan Kudüs'ün Bab el-Amud bölgesinde, üzerinde bıçak bulunan 20 yaşındaki bir Filistinlinin gözaltına alındığı kaydedildi.