Avrupa
Giriş Tarihi : 29-07-2014 04:05   Güncelleme : 29-07-2014 04:05

İsrail Kerry'ye Ateş Püskürtüyor

İsrail Kerry'ye Ateş Püskürtüyor

İsrail, dolaylı ateşkes görüşmelerinin yürütülmesi için Paris'e Katar ve Türkiye'yi davet eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'ye ateş püskürüyor.

Paris’teki görüşmelerde “Hamas’ın çıkarlarını temsil ettikleri” iddia edilen Türkiye ve Katar yer alırken İsrail’de ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’ye ateş püskürüldüğü yorumları yapılıyor ve İsrailli liderlerin Kerry’nin tutumundan “derin bir şaşkınlık” duydukları belirtiliyor. 

Times of İsrail sitesi “Kerry, Katar ve Türkiye ile müzakere ederken Mısır ve İsrail ile müzakere etmediği için İsrail’de ateş altında” başlığını kullandığı haberinde Paris’teki görüşmelere katılımcılar ve yapılan açıklamalara ilişkin bilgi verdikten sonra İsrail liderliğinin Kerry’den duyduğu rahatsızlığı dile getiriyor.

Bir İsrailli hükümet üyesinden Kerry’ye yönelik ilk açık eleştirinin Haberleşme Bakanı Gilad Erdan’dan geldiği belirtilen haberde Erdan’ın Cumartesi gecesi yaptığı bir açıklamada İsrail’in, Kerry’in İsrail-Hamas ihtilafına son vermek için son günlerde yaptığı temaslardan duyduğu rahatsızlığını yansıttığına dikkat çekiliyor.


Erdan’ın Paris’teki görüşmelerde İsrail, Filistin Yönetimi veya Mısır’ın temsilcilerinin yer almadığını vurgularken bunun “siyasi bir çözümden daha çok uzak olduğumuzu gösteriyor” dediği aktarılıyor. Haberde şöyle devam ediliyor:

“İsrailli liderleri, özel sohbetlerde Kerry’in Paris’te liderlikleri İsrail’e açıkça düşmanca bir tavır içinde ve İsrail tarafından Hamas’ın çıkarlarını temsil ettikleri gibi görülen Türkiye ve Katar’ın temsilcileriyle görüşmeler yaparken İsrail, Filistin Yönetimi veya Mısır’ı dışlamasından derin bir şaşkınlık duydukları işaretini veriyorlar.”