Dünya
Giriş Tarihi : 29-07-2014 04:00   Güncelleme : 29-07-2014 04:00

İsrail Bayramda da Saldırılarını Sürdürdü

İsrail Bayramda da Saldırılarını Sürdürdü

İsrail ordusunun, Ramazan Bayramı'nın ilk gününde 3 noktaya saldırı düzenlediği bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail tankları, sabah vakitlerinde Gazze Şeridi'nin doğu bölgelerindeki Han Yunus, Beyt Hanun kentleriyle Cebaliye beldesinde bazı noktalara saldırıda bulundu.

Filistin Sağlık Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, söz konusu saldırıda şimdiye kadar ölen ve yaralanan olmadı.

"İsrail ateşkesi hala kabul etmedi"

Öte yandan, Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail'in Ramazan Bayramı münasebetiyle önerilen ateşkesi hala kabul etmediğini belirtti.

Zuhri, İsrail'in bayrama rağmen ateşkese yanaşmamasını eleştirerek, "İsrail, bu tutumuyla, Müslümanların dini değerleri ve ibadetlerini hafife alıyor. İşgal güçleri, bu tırmanışın ve Müslümanların ibadetlerini hiçe saymasının sorumluluğunu üstlenecektir" ifadelerini kullandı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları: 2 İsrail askeri öldürüldü

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'nin Cibaliye beldesinde çıkan çatışmada, 2 İsrail askerinin öldürüldüğünü ve yaralananların olduğunu duyurdu.

Saldırılarının başlamasından bu yana 100'e yakın İsrail askerinin öldürüldüğü belirtilen açıklamada, "Ölen İsrail askerlerinin 91'den fazla olduğu, bu rakamın sadece direnişcilerle İsrail askerlerinin göğüs göğüse /yüz yüze girdikleri çatışmalarda direnişciler tarafından tesbit edilen rakam" olduğu bildirildi.

İsrail ordusu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Gazze'ye yönelik saldırıların başladığı günden bu yana ölen İsrail askerlerinin sayısının 42'ye yükseldiği kaydedilmişti.

3 bin 865 hedefin vuruldu

İsrail ordusunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapılan açıklamada ise kara saldırılarının başladığı 17 Temmuz Perşembe gününden şimdiye kadar 3 bin 865 hedefin vurulduğu belirtildi.

Saldırılarda 32 tünelin ortaya çıkarıldığı iddia edilen açıklamada, "kara operasyonunun" başlamasından itibaren İsrail'e atılan roket sayısının da 71 olduğu, bunlardan 9'unun "Demir Kubbe" füze sistemleri tarafından imha edildiği, 50'sinin ise İsrail topraklarına düştüğü öne sürüldü. Diğer roketlerle ilgili ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Açıklamada, Gazze'nin Beyt Lahiya bölgesinden Aşkelon kentine bir roket atıldığı olayda ölen ya da yaralananın olmadığı iddia edildi.

Ordu Sözcüsü Avichay Adraee de Twitter hesabında, Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'in dün gece Beyt Hanun'da bulunan "İsrail askerlerini teftiş ettiğini ve sahada komutanlarla bir araya geldiğini" yazdı.

İsrail ordu radyosundaki bir haberde de Filistinli direniş grupları ve İsrail askerlerinin çatışmasında 1 askerin yaralandığı kaydedildi.

Gazze'ye 7 Temmuz'da havadan saldırı başlatan İsrail ordusu, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti. İsrail’in genellikle sivil yerleşim birimlerini hedef aldığı saldırılarda, şu ana kadar bin 35 Filistinlinin öldüğü, 6 binden fazla kişinin yaralandığı açıklanmıştı.