Dünya
Giriş Tarihi : 27-07-2014 14:08   Güncelleme : 27-07-2014 14:08

İsrail'den Ateşkes Çağrısına Olumsuz Yanıt

ABD, AB, BM ve Mısır'dan Gazze için acil ateşkes çağrısı yapıldı.

İsrail'den Ateşkes Çağrısına Olumsuz Yanıt

ABD, AB, BM ve Mısır'dan Gazze için acil ateşkes çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: "Ateşkesin sağlanması için bir haftalık insani ateşkes üzerinde anlaşmanın yapılmasını umut ediyorum"

BM Genel Sekreteri Bun Ki-mun: "Askeri çözüm yok. İsrail ile Filistinliler arasında 12 saat içerisinde insani ateşkesin sağlanması gerekir"

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri: "Gazze'de bir haftalık insani ateşkes sağlanmasına yönelik çağrı yapıyoruz"


Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB), Gazze’deki çatışmalara son verilmesi amacıyla sağlanmaya çalışılan ateşkes girişimlerine yakından müdahil olmayı sürdürdüğünü belirterek tüm taraflara Kasım 2012 ateşkes anlaşması temelinde acil ateşkes çağrısı yaptı.

Avrupa Dış Eylem Servisi’nden (EEAS) yapılan açıklamada, bölgesel ortaklarca özellikle de Mısır tarafından ateşkes sağlama amacıyla yürütülen çabalardan memnuniyet duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, Gazze’de sürekli tırmanan şiddetten ve 190’dan fazlası çocuklardan oluşan sivil ölümlerinin artmasından son derece endişe duyulduğu belirtilerek, Beyt Hanun’daki Birleşmiş Milletler okuluna sığınan 16 Filistinlinin ölümü başta olmak üzere sivil can kayıpları kınandı.

Son gelişmelerin Gazze’de acil olarak insani koridorlar oluşturulmasının önemini gösterdiğinin vurgulandığı açıklamada, “Çatışma alanlarını terk etmek isteyen sivillerin bunu yapmasına izin verilmeli” denildi.

İsrail’in askeri operasyonlarının orantılı ve uluslararası insani hukuka uygun olması gerektiğini vurgulayan AB, Hamas ve diğer silahlı grupların İsrail’e yönelik ayrım gözetmeyen roket atışlarına yönelik kınamasını yineledi.

Düşmanlıkların trajik tırmanışının Gazze’de statükonun sürdürülemez olduğunun ve bölgedeki insani ve sosyoekonomik durumun gecikmeksizin ele alınması gerektiğinin altını çizdiğini kaydeden AB, Batı Şeria’daki durumdan da son derece endişe duyduğunu belirtti. 


İsrail çağrıyı kabul etmedi

İsrail Kabinesinin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Gazze'de ateşkes sağlanması yönündeki teklifini reddettiği belirtildi.

İsrail Kanal 1 televizyonunun haberine göre, İsrail Kabinesi Başbakan Binyamin Netanyahu başkanlığında 4 saat süren toplantının ardından Kerry'nin teklifini oy birliğiyle reddetti. Haberde İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Ekonomi Bakanı Naftali Bennett'in de aralarında bulunduğu muhaliflerin ateşkesin İsrail için "felaket" olacağı görüşünü savunduğu ifade edildi. 

Haaretz gazetesi, internet sayfasında İsrailli bir yetkiliye dayandırarak verdiği haberde, Kerry'nin, geçen Çarşamba Tel Aviv'de Netanyahu ile gerçekleştirdiği görüşmede ateşkes teklifinde bulunduğunu iddia etmişti.

Haberde, ABD'nin 1 hafta sürmesini öngördüğü ateşkes teklifinde, İsrail'in Gazze'den çekilmeden tünellere yönelik operasyonlarını sürdürmesi ve Mısır'ın arabuluculuğunda taraflar arasında müzakarekerelerin yürütülmesinin yer aldığı kaydedilmişti.