Avrupa
Giriş Tarihi : 08-05-2017 22:36   Güncelleme : 08-05-2017 22:36

FRANSA'DA MACRON KARŞITLARI POLİSLE ÇATIŞTI

FRANSA'DA MACRON KARŞITLARI POLİSLE ÇATIŞTI

Fransa’da Emanuel Macron’un cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından başkent Paris gösterilere sahne oldu.

Paris’in 20. Bölgesi’nde yaklaşık 100 aşırı sol görüşlü gösterici, iş dünyasıyla sıkı ilişkileri olduğunu belirttikleri Macron’un kendilerini temsil etmediğini söylerken “Macron istifa”, “Direniş” sloganları ve pankartlarıyla yürüyüşe geçti.

Barikat kuran polis ise kalabalığa karşı göz yaşartıcı gaz ve cop kullanırken, bir çok kişi de gözaltına alındı.

Kentin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda ise daha sakin bir gösteri düzenlenirken, protestocular tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Brüksel, bankacılar ve lobiler tarafından önümüze konulan cumhurbaşkanını istemiyoruz ve hızlı ve öfkeli 8 izle gerçekte kendisine oy veren insanların sadece yüzde thor 3 izle 30’unu temsil ediyor.”

“Ona oy versek bile burada olduğumuzu göstermek zorundayız. Çok dikkatli olacağız ve bakan olduğu dönemde yaptıklarını tekrar yapmasına, işçi haklarını yok etmeye başlamasını kabul etmeyeceğiz. Ona bunu yapmasına izin vermeyeceğiz.”

Macron 2012’de François Hollande’ın göreve gelmesinden sonra dünyanın en güçlü film izle  ailelerinden Rotschild’e ait Rotschild Bankası’ndaki yüksek maaşlı işinden istifa ederek kabineye girmişti. Ülkede 2015 yılında gösterileri tetikleyen yeni çalışma yasası da “Macron Yasası” olarak adlandırılıyor.en

AdminAdmin