Dünya
Giriş Tarihi : 24-07-2014 14:24   Güncelleme : 24-07-2014 14:24

Netanyahu Çok Büyük Bir Hata Yapıyor

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brezinski: Netanyahu

Netanyahu Çok Büyük Bir Hata Yapıyor

ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brezinski: Netanyahu Gazze konusunda çok büyük bir hata yapıyor.

CNN’de yayınlanan GPS programının yapımcısı gazeteci Fareed Zakaria’nın sorularını yanıtlayan ABD eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Zbigniew Brezinski, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun Gazze’ye yönelik askeri harekat başlatmasının çok ciddi bir hata olduğunu belirtti. Hamas’ın Filistin liderliğine katılmayı kabul etmesiyle aslında İsrail ile birlikte barışçıl bir sonuç aramayı da kabul ettiğini belirten dünyaca ünlü stratejist, "Bu gerçek bir seçenekti. Bu konuda ısrarcı olmalıydılar." ifadesini kullandı.

Brezinski, İsrail Başbakanı nakliye fiyat Netanyahu’nun bunun yerine, hiç bir delil olmadan 3 İsrailli çocuğun ölümünden Hamas’ı sorumlu tutmasını, ölümcül Gazze saldırısını gerçekleştirebilmek için kamuoyu desteği sağlamak ve bunu meşrulaştırmak amacıyla yaptığını söyledi.

Brezinski, şöyle devam etti: "İsrail’i yalnızlaştırdığını düşünüyorum. Uzun vadede geleceğini tehlikeye atıyor. Bu yüzden İsrail’in bu tutumunu uygun görmediğimizi ve desteklemediğimizi açıkça belirtmemiz, bizi ve uluslararası toplumu, Filistin’in örneğin BM’deki bazı taleplerini meşrulaştırmaya mecbur edeceğini belirtmemiz gerekir."