Türkiye
Giriş Tarihi : 27-04-2017 18:21   Güncelleme : 27-04-2017 18:21

AK Parti 21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidiyor

AK Parti 21 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidiyor

AK Partinin 21 Mayıs'ta olağanüstü kongreye gideceği açıklandı. Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tekrar kurucularından olduğu AK Partinin başına geçmesi bekleniyor.

Türkiye'de "cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi”nin tartışmalı bir referandum ile kabul edilmesinin ardından gözlerin çevrildiği Adalet ve Kalkınma Partisi AKP'nin, 21 Mayıs tarihinde olağanüstü kongreye gitme kararı aldığı bildirildi.

AKP tarafından teyit edilen tarihte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar kurucularından olduğu AKP'nin başına geçmesi bekleniyor.

Erdoğan, anayasa değişikliklerinin yüzde 48,6 “hayır” oyuna karşılık yüzde 51,4 "evet” oyu ile kabul edildiği referandumun ardından yaptığı açıklamada "Resmi sonuçlar açıklandıktan sonra AK Parti'nin başına geçeceğim" ifadesini kullanmıştı. 

Kanunlara göre geçersiz sayılan mühürsüz pusula ve zarfların son anda geçerli sayılmasına ilişkin kararıyla tartışmalara neden olan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) resmi sonuçların 28 Nisan'a kadar açıklanacağını bildirmişti.

Ancak YSK’dan daha bir açıklama gelmedi. Erdoğan’ın 21 Mayıs’ta yapılacak olağanüstü kongrede tek aday olması bekleniyor. 

Başbakan Binali Yıldırım ise daha önce sürecin olağan işleyeceğini kaydetmişti. "AK Parti zaten bir kongre sürecine girmiş durumda. İlçelerimizden, illerden başlayarak bu yıl içerisinde, bu yıl sonuna kadar bütün kongrelerimizi yenileyeceğiz. Bir kan tazelemesi, heyecan tazelemesi yapacağız” diyen Yıldırım,  "2018'de de inşallah olağan kongremizi gerçekleştireceğiz ve ondan sonra da 2019 Mart yerel seçimleri, 3 Kasım 2019 birleştirilmiş Meclis ve cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlıklarımızı sürdüreceğiz.

Süreç bu şekilde işleyecek dolayısıyla bu arada herhangi bir olağanüstü kongre söz konusu değil” şeklinde konuşmuştu.

AdminAdmin