Dünya
Giriş Tarihi : 26-12-2016 17:29   Güncelleme : 26-12-2016 17:29

İLK KADIN AFGAN PİLOT, ABD'den SIĞINMA İSTEDİ

İLK KADIN AFGAN PİLOT, ABD'den SIĞINMA İSTEDİ

Afganistan'ın ilk kadın pilotu Nilüfer Rahmani ülkesinde can güvenliği olmadığı gerekçesiyle ABD'ye sığınma talebinde bulundu. Kabil yönetimi Rahmani'nin talebine sert tepki gösterirken, genç kadının kararı sosyal medya kullanıcıları arasında da tartışma yarattı.

Taliban sonrası Afganistan'ın ilk kadın pilotu olan ve 2015'den beri C-130 tipi nakliye uçaklarının eğitimi için ABD'de bulunan Rahmani bu ülkeden sığınma talep etti. Wall Street Journal (WSJ) gazetesinin haberine göre, 18 aylık eğitimini tamamladıktan sonra cumartesi günü ülkesine dönmesi beklenirken talebini yetkililere ileten 25 yaşındaki kadın pilot eve dönmesi halinde can güvenliğinin olmayacağı gerekçesiyle sığınma talebinde bulundu.

'HAYATIMDAN ENDİŞE EDİYORUM'
Geçen yıl ABD Dışişleri Bakanlığı'nın ‘Cesur Kadın' ödülüne layık görülen Rahmani ülkesinde de ün kazanmıştı.

Ancak hem Nobel ödüllü Malala Yusufzay'ı vuran Pakistan Talibanı'ndan hem de bazı akrabalarından yazılı ve sözlü ölüm tehditleri aldı. Afganistan'daki ailesi tehditler nedeniyle birkaç ayda bir evlerini değiştirmek zorunda kalırken, erkek kardeşi biri silahlı olmak üzere 2 kez saldırıya uğradı. Sığınma kararının ardından Arkansas'taki hava üssünde WSJ'ye konuşan Rahmani "Ülkem için uçmak isterim. Bu zaten hep istediğim şeydi. Ancak hayatımdan endişe ediyorum" dedi. Afganistan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Abdülvahap Vardak'ın kısa süre önce ABD'de eğitim gören subayları bu ülkeden sığınma istememeleri konusunda uyardığını, iade edildiklerinde hapse atılacaklarını söylediğini kaydeden Rahmani, sığınma talebinin kabul edilmesi halinde sivil pilot olarak ya da ABD ordusu için uçmayı sürdürmek istediğini de belirtti.

'ASKER TEHDİTLERDEN KORKUYORSA SIRADAN İNSANLAR NE YAPSIN?'

Afganistan Savunma Bakanlığı sözcüsü Muhammed Radmaniş, Afgan ordusu için milyarlarca dolar harcadıklarını, Rahmani'nin talebinin reddedilmesini umduklarını söyledi.

Radmaniş "Eğer bir asker güvenliğinden şikayet edip, tehditlerden korkuyorsa sıradan insanlar ne yapsın? Kendisi için bahane buldu ancak biz güvenlik içinde çalışan yüzlerce eğitimli kadına ve kadın insan hakları çalışanlarına sahibiz" dedi. Afganistan'daki sosyal medya kullanıcıları da Rahmani'yi pahalı eğitim faaliyetleri için hükümetin kaynaklarını boş yere harcamakla suçlayarak tepki gösterdi. Bir kullanıcı Facebook'ta "Nilüfer Rahmani, ABD'den sığınma elde edebilemek için Afganistan halkının cebinden milyonlarca doları aldı" yorumunu yaptı. Az sayıda kullanıcı ise Rahmani'ye destek olan mesajlar gönderdi.

RAHMANİ, ABD'DEN SIĞINMA İSTEYEN İLK AFGANİSTAN ORDUSU MENSUBU DEĞİL

Rahmani ABD'den sığınma isteyen en üst düzey asker olsa da daha önce de Afganistanlı askerler Kanada ve ABD'ye iltica talebinde bulunmuştu. 3 asker 2014'te aldıkları eğitim programını bırakıp Kanada'ya kaçarken gözaltına alınmış, bunlardan birine ABD'de sığınma hakkı tanınırken, bir diğerine Kanada'da sığınma hakkı verilmişti. ... sptnk


AdminAdmin