Avrupa
Giriş Tarihi : 18-12-2016 13:54   Güncelleme : 18-12-2016 13:54

Casusluk iddiasıyla bir Türk tutuklandı

Casusluk iddiasıyla bir Türk tutuklandı

Almanya'da bir Türk vatandaşı, Türk istihbarat kaynaklarına Kürtlerle ilgli bilgi sağladığı gerekçesiyle gözaltına alındı. Savcılık, 31 yaşındaki Türk vatandaşı M.S'nin Hamburg'da gözaltına alındığını duyururken, evinde arama yapıldığı bildirildi.

Federal Savcılık’tan yapılan açıklamada, bu şahsın Almanya'daki Kürtlerin yaşadığı yerler, bağlantıları ve siyasi faaliyetleriyle ilgili Türk İstihbarat Ajansı'na bilgi verdiği yönünde güçlü şüpheler bulunduğu belirtildi.

Tutuklama kararı çıktı

 

31 yaşındaki Türk vatandaşının Cuma günü Almanya Federal Adalet Mahkemesi'ne çıkartıldığı ve hakkında tutuklama kararı verildiği belirtildi. Savcılık açıklamasında, zanlının Almanya'da yaşayan Kürtlerin adresleri, iletişim içinde oldukları kişiler ve siyasi faaliyetleri ile Kürtlere ait dernek ve kuruluşlara ilişkin bilgileri Türk istihbarat birimlerine aktarmakla suçlandığı ifade edildi.

Tutuklama kararı çıkarılan şahsın ne kadar süredir Almanya'da olduğuyla ilgili bir bilgi paylaşılmadı. 2014 yılında Almanya'da 3 Türk, Türk istihbaratına Kürtlerle ilgili bilgi taşıdıkları iddiasıyla gözaltına alınmıştı.cnn

AdminAdmin