Avrupa
Giriş Tarihi : 15-11-2016 09:47   Güncelleme : 15-11-2016 09:47

Tek Bir AB ülkesi, Türkiye ile köprüleri attı!

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanlarının Türkiye'yi görüştüğü toplantıda, bir ülke hariç tüm ülkelerin, Türkiye'nin üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiği savunulduğu, "Türkiye üzerinde ancak bu yolla etkili olabiliriz" değerlendirmesinde bulunulduğu bildirildi.

Tek Bir AB ülkesi, Türkiye ile köprüleri attı!

AB ülkelerinin dışişleri bakanlarını bir araya getiren Dış İlişkiler Konseyi’nde, Türkiye konusu ele alındı. Gayri resmi görüşmede, ülkeler Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geleceğine ilişkin görüşlerini paylaştı. Bir ülke ise Ankara ile yürütülen müzakerelerin durdurulmasını talep etti.

Bakın Türkiye hakkında hangi ülke ne görüş bildirdi.

Almanya, "Üyelik müzakerelerinin hızını korumak Türkiye üzerinde etkili olabilmek için tek yol" değerlendirmesinde bulundu.

Fransa, "Üyelik müzakerelerini askıya alarak Türkiye'yle ilişkileri kötüleştirmenin zamanı değil" şeklinde görüş bildirdi.

İngiltere'den, "Türkiye'yi ne izole etmeli ne de köşeye sıkıştırmalıyız. Üyelik müzakerelerinin devamı ve Türkiye'nin AB'yle ilişkili kalması bizim çıkarımıza" değerlendirmesi geldi.

İspanya, Türkiye'deki durumun endişeye yol açtığını ancak üyelik müzakerelerinin devam etmesi gerektiğini kaydetti.

İtalya, idam cezası konusunda AB'nin sessiz kalamayacağını, ancak üyelik görüşmelerinin diyalogun sürmesi açısından önem taşıdığını beyan etti.

Bulgaristan, AB'nin güvenliğinin Türkiye'deki istikrara bağlı olduğunu vurgulayarak, "Eğer müzakereleri askıya alırsak, Türkiye'yle olan diyaloğu da askıya alır ve Geri Kabul Anlaşması’nı tehlikeye atarız" görüşünü dile getirdi.

Çekya, üyelik müzakerelerinin devam etmesini isterken, kamuoyu önünde Türkiye'ye karşı sert söylemlerde bulunulmaması gerektiğini savundu.

Estonya, Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasının yanı sıra terörle mücadelede bir ortak olduğunu ifade ederek, müzakerelerin askıya alınmasının AB'nin çıkarına olmadığını kaydetti.

Yunanistan, üyelik müzakerelerinin Türkiye üzerinde etkili olmak için gerekliliğine işaret etti.

İsveç, HDP'lilerin tutuklanmasını kendileri eleştirse de AB'nin Türkiye'yle irtibat halinde olması gerektiğini savundu.

Portekiz, açıklamalarda AB'nin İlerleme Raporu'nun ötesine geçilmemesi gerektiğini ve müzakerelerin AB'nin çıkarına olduğunu belirtti.

Belçika ve Lüksemburg Türkiye'yi eleştirse de müzakerelerin kesilmesinden yana görüş bildirmedi.

Türkiye ile üyelik müzakerelerinin sona erdirilmesini isteyen tek ülke ise Avusturya oldu.

Toplantıda Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, üyelik müzakerelerinin devam etmemesi gerektiğini savunan tek isim oldu.

Toplantıya katılan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ise, "AB'nin tek kırmızı çizgisi, idam cezasının geri getirilmesi olmalı" dedi.

Mogherini, Türkiye konusunda AB'nin birleşik bir tutum almasında mutabık kaldıklarını söyledi. Gelişmeler karşısında endişe duyduklarını ancak Türk yetkililer ve muhalefet partileriyle diyalogların devam ettiğini söyleyen AB yetkilisi, "Birbirimizle iletişim kurmak için benimki de dahil olmak üzere iletişim kanallarının açık kalması çok önemli. Bu her zaman birbirimizi anlamamızı gerektirmez" dedi.

Gayri resmi formatta yapılan toplantıda, nihai bir karar alınması beklenmiyordu.

AB-Türkiye ilişkilerinin geleceğine ilişkin somut kararın, Aralık ayında yapılacak olan AB Dış İlişkiler Konseyi’nde karara bağlanması hedefleniyor.

Mevcut durumda, üyelik müzakerelerinin askıya alınması beklenmiyor.