Batı Trakya
Giriş Tarihi : 07-11-2016 23:46   Güncelleme : 07-11-2016 23:46

Belediyelere Borcu Olanlar için Yeni Düzenleme İstedi

Belediyelere Borcu Olanlar için Yeni Düzenleme İstedi

Rodop Milletvekili İlhan AHMET, belediyelere kamulaştırma bedeli borcu olan vatandaşların borçları için uzun vadeli erteleme talep etti. Konuyu İçişleri ve İdari Reform Bakanı’nın dikkatine sunan milletvekili, borçlu vatandaşlara kolaylık sağlayıcı yeni bir ödeme planının hayata geçirilmesini istedi. 

İlhan AHMET, milletvekili olduğu Rodop İli’nde Gümülcine Belediyesi’ne şehir planı kapsamında yapılan kamulaştırmalarda imar ve iskân borcu olan vatandaşların, belediye meclisi tarafından kendileri için belirlenen 5 ile 10 yıl süreli ödeme planına uymakta zorluk çektiğini belirtti.

“Fakirlik sınırındaki Trakya belediyelerinin sakinleri, her yıl katlanan kamulaştırma borcu altında ezilmektedir”

Resmi rakamlarla ülkenin en geri kalmış ve fakir bölgesi olduğu ispatlanan Trakya’daki pek çok belediyede vatandaşların benzer şekilde borçlarını ödeyemeyecek durumda olduğuna dikkati çeken İlhan AHMET, bu duruma her ay için % 4’lük gecikme faizi de eklendiğinde vatandaşların her yıl % 48’lik artışla daha da büyük borç yükü altına girdiğine işaret etti.

Konuyla ilgili İçişleri Bakanı’na hitaben yatırdığı soru önergesinde milletvekili, vatandaşlarda belediyelere karşı kamulaştırma borcu yaratan 1828/1989 sayılı ve tarihli kanunun 26. maddesinin 11. fıkrasının değiştirilmesini talep ederek, halihazırda borçlu olan hak sahipleri içinse ekonomik gelir düzeyi ile coğrafi koşullar dikkate alınarak ödeme koşullarını iyileştirici yeni bir düzenleme yapılmasını talep etti.

 

Milletvekili ayrıca, faiz oranın % 1’e düşürülerek, yıllık 10 olan borç ödeme taksidinin de 15’ e çıkarılmasını istedi.

AdminAdmin